Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2023 seçimlerinde iki dönem kuralı nedeniyle aday olamayacağı iddiaları üzerine Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından açıklama geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2023 seçimlerinde iki dönem kuralı nedeniyle aday olamayacağı iddiaları üzerine Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından açıklama geldi.

Gazeteci Fehmi Çalmuk’a konuşan bir yetkili, Erdoğan’ın 2018-2023 arası cumhurbaşkanlığı döneminin başkanlık sisteminde ilk dönemi olduğunu belirterek 2018 öncesi dönemin parlamenter sisteme dahil olduğunu söyledi.

Çalmuk’un yazısında ilgili bölüm şöyle:

Muhalefet partilerinin ve 367 tartışmasına müdahil olan hukukçuların Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2023 seçimlerinde yeniden aday olmayacağı yönündeki hukuksal yorumlarına kulak kesilirseniz Erdoğan’ın makamını bırakmak için gün saydığını düşünebilirsiniz. Bu tartışmalar yaşanırken MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin çıkışı boşuna değildi:

“Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri 2023'ün Haziran ayında, zamanında yapılacaktır. Hiç kimse boş hayale kapılmamalıdır. Cumhur İttifakı’nın 2023 yılında cumhurbaşkanı adayı bellidir, o muhterem isim de Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dır"

Gerçekten Erdoğan aday olamıyor mu? Bu konuyu Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini kaleme alan ekipten önemli bir isim ile konuştum. İşte Külliye’nin bu tartışmalara son nokta koyan açıklamaları şu şekilde:

“Abdullah Gül parlamento tarafından, 7 yıllığına ve tek seferlik seçilmişti. Sistem öyleydi. Tekrar seçilme hakkı yoktu seçildiği zaman. Anayasa değişti, parlamento değil doğrudan halk seçecek dedi. Yetkilerine hiç dokunmadı. Cumhurbaşkanı=Cumhurbaşkanı. Sadece seçim usulü değişti. Ve 5 yıllığına ama 2 kez seçilme hakkı tanındı yeni seçimler için. Biz kanunla, tekrar aday olamayacağını yazdık. AYM iptal etti. ‘Yeni seçim sistemi var, yeni hak tanınmıştır’ dedi.

2017 Anayasa değişikliği ile Cumhurbaşkanı önce Cumhurbaşkanı değil. Hükümet başkanı. Eski sistemdeki Başbakan+Cumhurbaşkanı=Yeni Sistemdeki Cumhurbaşkanı. Eski Cumhurbaşkanı ile Yeni Cumhurbaşkanı arasında isim benzerliği mevcut sadece. Yeni sistemin Cumhurbaşkanı’nın 2 dönem hakkı var. Parlamenter sistemin Cumhurbaşkanlığını yapmak bu süreden sayılmaz.”

Anlayacağınız Cumhurbaşkanı Erdoğan 2023’de yeniden aday…