Geçtiğimiz hafta siyasiler arasında dikkat çeken temaslardan biri CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ile görüşmesiydi.

Geçtiğimiz hafta siyasiler arasında dikkat çeken temaslardan biri CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ile görüşmesiydi. Kılıçdaroğlu’nun beraberinde 4 parti yöneticisi ile yaptığı ziyaret yaklaşık 2.5 saat sürdü. Her iki taraf da ziyareti yeni parti kurulması dolayısıyla “Hayırlı olsun” ziyareti olarak değerlendirdi. Taraflar her ne kadar görüşmede ittifak konusunun gündeme gelmediğini söylese de ziyaret, “ittifaka giden yolda bir diyalog zemini yaratma çabası” olarak nitelendirildi. Duvar’ın edindiği bilgilere göre güncel gelişmelerin ele alındığı görüşmede Davutoğlu da partinin teşkilatlanma süreci hakkında CHP heyetine bazı bilgiler verdi. Bu bilgiler içinde dikkat çeken vurgulardan biri Davutoğlu’nun doğu ve güneydoğu seçmeninden gördükleri ilgiye dair sözleriydi. AK Parti’nin doğudaki oylarının düştüğünü söyleyen Davutoğlu, kimi oy oranları da paylaştı, Gelecek Partisi’nin oylarının Doğu’da yükseldiğini anlattı.

GELECEK PARTİSİ’NİN DOĞU’DAKİ OYUNU YÜZDE 4.4 GÖSTEREN ANKET

Davutoğlu’nun Kılıçdaroğlu’na bahsettiği anket Sosyo Politik Saha Araştırmaları Merkezi’ne ait. Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da 13 ilde yapılan ankette Gelecek Partisi’nin oy oranı dikkat çekmişti.

“Bu Pazar bir genel seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?” sorusuna katılımcıların %63’ü “HDP”, %9,8’si “Oy Kullanmayacağım”, %9,4’ü “AK Parti”, %4,6’sı “CHP”, %4,4’ü “Gelecek Partisi”, %2,6’sı “DEVA Partisi”, %2,6’sı “Kararsızım”, %1,5’i “MHP”, %1,1’i “Saadet Partisi”, %0,9’u“HÜDA-PAR”, %0,2’si ise “Yeniden Refah Partisi” yanıtlarını vermişti.