İran'ın BM Daimi Temsilcisi Mecid Taht-ı Revançı, General Süleymani suikastının ABD devlet terörünün açık örneği olduğunu belirterek, 'Bu cinayet, ABD devleti için uluslararası sorumluluk doğurmuştur' dedi.

Terörle Mücadele Haftası toplantısında konuşan Taht-ı Revançı, General Kasım Süleymani'nin ABD tarafından katledilmesinin devlet terörünün açık bir örneği olduğunu ve uluslararası hukukun temel ilkelerinin açıkça ihlali anlamına geldiğini dile getirdi.

Konuşmasının devamında İsrail'in Filistin halkı üzerindeki uygulamalarını da terörün en kötü türü olduğunu ve dünya toplumunca kınanması gerektiğinin altını çizen Taht-ı Revançı, terörle mücadelenin tek yolunun uluslararası iş birliğinden geçtiğini belirtti.

ABD'nin İran'a karşı eylemlerinin, İran halkının insan hakları, kalkınma hakkı ve yaşam hakkının ihlali olarak yapısal şiddet içerdiğini ve terörün açık örneği olduğunu ifade eden Taht-ı Revançı ayrıca, ABD'nin bahsi geçen uygulamalarını ekonomik terör olarak tanımladı.

Taht-ı Revançı, bölgede terörün yayılmasının sebebinin, ABD'nin bölgeye yönelik müdahaleci politikaları olduğunu söyledi ve "ABD 12 binden fazla İranlı'yı ve çok sayıda Iraklı'yı katleden dünyanın en kötü terör örgütlerinden Halkın Mücahitleri Örgütü'nün başat hamisidir" değerlendirmesinde bulundu.

İranlı yetkili ayrıca ABD'yi Yemen'e tecavüzde kullanılan silahları sağladığı için bu ülkenin suçsuz halkının öldürülmesinden de sorumlu olduğunu sözlerine ekledi.