ABD’nin Beyrut Büyükelçisi Dorothy Shea’nin Lübnan’da yaşanan ekonomik krizden Hizbullah’ı sorumlu tutan açıklamalarının bu ülkedeki yankıları sürüyor.

ABD’nin Beyrut Büyükelçisi Dorothy Shea’nin Lübnan’da yaşanan ekonomik krizden Hizbullah’ı sorumlu tutan açıklamalarının bu ülkedeki yankıları sürüyor.

Protestolara neden olan röportajı değerlendiren Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, ABD’yi içişlerine karışmakla suçladı.

Independent Türkçe’nin AFP’nin aktardığı habere göre Lübnan merkezli El Mayadin televizyonuna özel açıklamalarda bulunan Avn, “Amerikalılar Lübnan’ın içişlerine doğrudan müdahale ediyor. Bu kabul edilemez bir durum” dedi.

ABD’li elçiyi Hizbullah hareketine karşı sert sözleri nedeniyle uyaran Avn, söz konusu grubun Lübnan toplumunu temsil ettiğini ve halk tarafından da rağbet gördüğünü vurguladı.

Bu arada Avn’ın verdiği röportajın yayımlanması öncesinde Lübnan Dışişleri Bakanı Nasif Hitti, izahat vermek üzere Büyükelçi Shea’yi makamına çağırdı.

Shea’nin Suudi Arabistan merkezli El Hades televizyonuna yaptığı açıklamada, “Hizbullah’ın Lübnan hükümetindeki rolü nedeniyle Washington’ın büyük kaygı taşıdığını ve bu hareketin ekonomik reformları engelleyerek hükümetin kasasından milyarlarca doları hortumladığını” iddia etmesinin ardından Hizbullah destekçisi bir grup başkent Beyrut’ta protesto gösterisi düzenlemişti.

Lübnanlı yargıç Muhammed Mazi de cumartesi günü aldığı kararla, ülkede yerel ve yabancı basın kuruluşlarının Amerikalı elçiyle bir yıl boyunca röportaj yapmasını yasaklamıştı.