Aytuğ Atıcı, partisiyle ilgili dikkat çekici eleştirilerde bulundu.

CHP’nin, 25-26 Temmuz tarihlerinde yapılacak 37’nci Olağan Kurultayı’nda Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun karşısında aday adaylığını açıklayan eski Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, Gazete Duvar'dan Müzeyyen Yüce'ye konuştu.

Atıcı, partisinin içinde bulunduğu durumu eleştirirken, gerçekleştirmek istediği reformları anlattı. Kılıçdaroğlu'yla girilen ilk seçimde oylarını 25,9'a çıkarttıklarını ancak ondan sonraki süreçte sürekli bir düşüş yaşandığını vurgulayan Atıcı, ittifaklar yoluyla elde edilen başarıların geçici olduğuna değindi.

"Vatandaş CHP'ye güvenmiyor"

"Bizim en büyük sorunumuz 70 yıldır iktidara gelememek. İktidara gelmenin önündeki engelleri kaldırırsanız CHP’nin iktidarı hayal olmaktan çıkar. Vatandaş CHP’ye güvenmiyor." diyen Atıcı, sözlerine şu şekilde devam etti:

"Burada önemli olan seçmen ile parti arasındaki güven bağını sağlamak. CHP yıllardır proje üretiyor; ancak üretilen projeler başka partiler tarafından kullanılıyor. Asgari ücretin artmasında CHP’nin rol büyük. Ancak vatandaş diyor ki; 'güzel projeler üretiyorsun ama bunu yapsa yapsa AK Parti yapar' diyerek AK Parti’ye oy veriyor."

"CHP üyelerinin yüzde 25'i CHP'ye oy vermiyor"

Atıcı'nın partisiyle ilgili paylaştığı diğer dikkat çekici bilgiyse CHP üyelerinin seçimlerdeki tavrıyla ilgiliydi.

Atıcı, "Gözlemlerimize göre CHP üyelerinin yüzde 25’i CHP’ye oy vermiyor. Bunun nedeni de partide kendini var hissetmiyorlar. Öncelikle partideki Cumhurbaşkanı adaylığından belediye başkanı adaylıklarına kadar olan tüm pozisyonlara ön seçim yapmak lazım. Bunun garanti altına alınması için de tüzük değişikliğine ihtiyaç var. Böylece vatandaş ön seçimde kazanabilmesi için sahaya çıkması gerektiğini bilecek. Eğer genel merkez atamaları devam ederse millet sahaya inmek yerine eline bir kilo cezerye alıp genel merkezin yolunu tutar. Bu da bizim sokak ile olan bağımızı kesmeye devam eder." dedi.