Koronavirüs sürecinde birçok mağdur aileye yardımlarıyla destek olan Kudüs Gönüllüleri, kurban organizasyonu için de kolları sıvadı.

Kudüs’ün özgürlüğü için çalışma yürütürken Covid-19 süreciyle yardım çalışmalarına da başlayan Kudüs Gönüllüleri Derneği, kurban organizasyonu için kolları sıvadı.

Coronavirus sürecinde özellikle işinden çıkarılmış ve yardıma muhtaç olan mağdur insanlara ulaşmak için 20 Mart tarihinden itibaren yardım çalışmalarına başlayan Kudüs Gönüllüleri, Covid-19 sürecinde başlattıkları yardım çalışmaları hayırseverlerin teveccüh göstermesiyle dalga dalga büyüdü.

Yaptıkları yardım çalışmalarının destek görmesiyle birlikte Ramazan ayında da yardımlarını sürdüren dernek şimdi de kurban organizasyonu için kolları sıvadı.

Kudüs Gönüllüleri Derneği Yardım Komisyonu Başkanı Recai Yurdan, İLKHA’ya yaptığı açıklamada “Kudüs Gönüllüleri olarak başta hedefimiz Kudüs’ün özgürlüğüdür. Ancak bu coğrafyada Türkiye’de, İstanbul’da yaşıyoruz. Kudüs’ü düşündüğümüz gibi kendimizi de buradaki insanları da düşünmeliyiz. Buna yönelik farklı çalışmalarımız olduğu gibi yardım çalışmalarımız da oluyor.” dedi.

Coronavirüs sebebiyle işinden olan insanlar ulaşmak için Yardım çalışmalarına başladıklarını belirten Yurdan, bu çerçevede 20 Mart itibarıyla başlattıkları yardım çalışmalarıyla din, dil ırk ayrımı yapmadan çok sayıda aileye ulaştıklarını ifade etti.

Yurdan, “Öncelikle çevremizde başlattığımız yardım çalışmalarını sosyal medyada paylaşmaya başlayınca hem bize yardım için başvuran hem de muhtaçlara verilmek üzere yardım etmek isteyenler oldu. Elhamdülillah süreci kendi çapımızda başarıyla tamamladık.” diye konuştu.

“Ramazan ayı bereketli geçti”

Covid-19 sürecinde başlayan Ramazan ayı ile birlikte yardım çalışmalarını sürdürdüklerini kaydeden Yurdan, “Ramazan ayı bereket ayıdır. Ramazan’ın bereketi bize de isabet etti. İnsanların yardımıyla Corona sürecinde tespit ettiğimiz ailelere yeniden ulaşmaya başladık. Sadece kumanya yardımında bulunmadık. Bazı insanların faturalarını ödedik, kimisi çocuk bezine ihtiyaç duyduğunu söyledi biz de verdik. Belli yerlerde askıda ekmek çalışması yaptık. Birkaç bakkal dükkânının veresiye defterini kapattık. Ramazan süreci Allah’a hamd olsun çok bereketli geçti.” şeklinde konuştu.

“Uygur Müslümanlarına yardım edeceğimiz gibi Türkiyeli muhtaçlara da ulaşmaya çalışacağız”

Kurban Bayramı için yapacakları çalışmalar hakkında bilgi veren Yurdan, şunları kaydetti:

“Yurt dışında ‘İslami İnsan Komisyonu’ denilen uluslararası bir kuruluş bizimle çalışmak istedi. Daha önceleri Gazze’ye, Suriye’ye, Afrika’nın değişik ülkelerinde kurban organizasyonu yaptıklarını bu sene de Türkiye’de bulunan ve Çin zulmüne maruz kalan Doğu Türkistanlı Müslümanlara yardım yapmak istediklerini ve bunun bizim aracılığımızla yapmak istediklerini söylediler. Biz de gönül rızasıyla kabul ettik. Bunu yaparken daha önce tespit ettiğimiz ailelere de ulaşmak adına biz de ayrıca bir kurban çalışması başlattık. Birlikte sürdürdüğümüz kurban organizasyonu kapsamında Uygur Müslümanlarına yardım edeceğimiz gibi Türkiyeli muhtaçlara da ulaşmaya çalışacağız.”

Coronavirus ve Ramazan sürecinde yaptıkları çalışmaların umduklarından daha iyi geçtiğini ve halkın teveccüh göstererek yardımda bulunduğunu hatırlatan Yurdan, Kurban Bayramı’nda da hayırseverlerin desteğiyle çok daha fazla aileye ulaşmayı hedeflediklerini söyledi.