Suudi Arabistan'ın MBC1 televizyonunda yayınlanan "Mahrac 7" ve "Ümmü Harun" isimli dizilerde, Arap ülkeleriyle İsrail arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi adına Filistinlilerin kötülendiği ve tarihi gerçeklerin çarpıtıldığı belirtiliyor.

Suudi Arabistan'ın MBC1 televizyonunda yayınlanan "Mahrac 7" ve "Ümmü Harun" isimli dizilerde, Arap ülkeleriyle İsrail arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi adına Filistinlilerin kötülendiği ve tarihi gerçeklerin çarpıtıldığı belirtiliyor.

Söz konusu diziler başta Filistin olmak üzere pek çok Arap ülkesinden izleyicilerin tepkisine neden olurken, sosyal medyada yapılan paylaşımlarda, hisselerinin çoğunun Suudi Arabistan'a ait olduğu MBC Medya grubuna bağlı kanalın boykot edilmesi çağrıları yapılıyor.

Dizide İsrail propagandası

Suudi Arabistanlı komedyen Nasır el-Kasıbi'nin başrolünde olduğu "Mahrac 7" adlı dizinin her bölümünde farklı bir konu ele alınırken, üçüncü bölümünde İsrail'le ilişkilere yer veriliyor.

Dizide baba rolündeki Kasıbi'nin kızının İsrailli bir çocukla internet üzerinden oyun oynamasına tepki göstermesi sonrasında yaşanan diyaloglar dikkati çekiyor.

Suudi oyuncu Raşid eş-Şamrani tarafından canlandırılan karakter, "Beğen ya da beğenme İsrail var." diyerek Kasıbi'ye İsrail'i kabullenmesi gerektiğini söylüyor.

Şamrani ayrıca, "Araplar yıllarını Filistin davasıyla kaybetti . Sonuç, lafta kalan ve sonuçsuz bir hüsran oldu." ifadelerini kullanıyor.

Kızının İsrailli arkadaşıyla oynamadığı takdirde de İsrail'e bir şey olmayacağını söyleyen Şamrani, İsrail'in ona saldıran ülkelere rağmen ayakta kaldığını ve ona saldıran ülkelerin ise sonunun geldiğini söylüyor.

Bir diğer sahnede de Şamrani, Filistinlilerin yardımlarına rağmen Suudi Arabistan'a saldırmak için fırsat kolladığını öne sürerek, "Asıl düşman, senin yanında durmayarak İsraillilerden çok gece gündüz sana hakaret edenlerdir." ifadesini kullanıyor.

Filistinlilerin şeytanlaştırılması

Filistinli yazar Mahir el-Yusufi, Twitter'dan paylaştığı mesajında, "Mahrac 7" dizisini eleştirerek, Filistin meselesinin yüzeysel bir şekilde ve tarihin kasıtlı bir biçimde çarpıtılmasıyla tartışılamayacağına dikkati çekti.

Yusufi, Filistinlilerin dizide şeytanlaştırılarak topraklarını satmakla suçlandığını, Siyonist söylemlerdeki gibi ayrıştırıldığını ve yalnız sefalet içinde yaşayan Filistinlilerin iyi olduğu klişesinin tekrarlandığını belirtti.

Suudi Arabistanlı yazar Ahmet bin Raşid bin Said ise "Mahrac 7" dizisinde geçen İsrail yanlısı diyaloglara işaret ederek, "Dizideki bu diyaloglarla çoğulculuk izlenimi verilmeye çalışılırken, silik bir şekilde savunulan Filistinlilerin ise kasıtlı olarak kötülenmesi ve yapılan dezenformasyon göze çarpıyor." yorumunu yaptı.