Ak Parti'nin eski İzmir milletvekili Mehmet Tekelioğlu, Ocakmedya'da "Abdullah Gül Şehir Üniversitesi İçin Tayyip Erdoğan'a Ne Dedi?" başlıklı bir yazı kaleme aldı.

İslâmî Analiz/Haber Merkezi

Kaleme aldığı yazısında Şehir Üniversitesi'yle ilgili son zamanlarda gündemde olan tartışma konuları hakkında fikirlerini beyan eden Tekelioğlu, medyaya da yansıyan, Abdullah Gül'ün konuyla ilgili Erdoğan'la görüşmesinin detaylarını aktardı. Bunun için Abdullah Gül'le görüştüğünü iddia eden Tekeli, Tayyip Erdoğan'ın ifadelerini de yazdı.

Tekeli, "Tayyip Erdoğan konuşmasında Abdullah Gül’ün Şehir Üniversitesi ile ilgili olarak kendisini aradığını söylerken şu ifadeleri kullandı" diyerek evvele Erdoğan'ın şu sözlerini yazdı:

T"abii bizi halef selef olduğumuz Cumhurbaşkanı aradı. Dedi işte ‘Siz bu işi arzu ederseniz halledersiniz.’ Kendisine dedim ki ‘Temenni ederdim ki siz benim yerimde olun. Biz geçmişte bankaların nasıl iflas ettiğini biliyoruz. Hamdolsun 17 yıldır bizim dönemimizde, bizim bankalarımızın hiçbirisi kasaları boşaltmadı. Biz de kasayı boşaltamayız."

"Abdullah Gül’e konuşmanın detaylarını anlatmasını rica ettim" diyen Tekelioğlu, Gül'ün ifadelerini ise şöyle aktardı:

"Ben tartışmaya dâhil olmayı çok istemedim ancak ortada güzel bir Üniversite var, saygınlığı yüksek, kontenjanlarındaki doluluk oranı vakıf üniversitelerinin ortalamasının üstünde… Ülkemizin en seçkin Hocaları burada görev yapıyor. Açılışını Tayyip Beyle beraber yaptığımız, Mütevelli Heyet Başkanı olarak hepimizin yakından tanıdığı Ömer Dinçer’in görev yaptığı güzide bir Üniversite… Vakıf Üniversitelerini denetleyen YÖK’ün raporlarında en ufak bir sıkıntı yok. 

Bana sürekli olarak bu konuda bir şeyler söylemem için ısrar edenler oldu. Onlara ben telefonla gerekli teması yaptım demek zorunda kaldım, basının bu şekilde haberi oldu, yoksa bu telefon irtibatını duyurmak bile istememiştim. 

Düşüncelerimi başka bir mecrada açıklayabilirdim ama maksat üzüm yemek olsun dedim ve Tayyip Beyi aradım. Kendisine de “siz bir çözüm yolu bulabilirsiniz, devir işlemini yanlış bulmakta haklı olabilirsiniz, ama hukuk içinde bir çözüm üretilebilir, mesela şartları olgunlaştırılmış yeniden tahsis düşünülebilir” dedim. Sonra da: “Üniversite kendi gelirleriyle borcunu ödeyebileceğini söylüyor, bunu Ömer Dinçer de teyit ediyor, Halk Bankasıyla üniversite daha önce anlaşmıştı, kaldı ki teminatlar da yeterli, bu kolaylık başka işletmelere gösteriliyorsa bir üniversite bunu haydi haydi hak eder, bu çerçevede bir çözüm bulunabilir” diye ilave ettim. Hukuk dışı bir yol önermek aklımdan bile geçmez."