İslâmî Analiz köşe yazarlarından Dr. Öğr. Görevlisi Mücahit Gültekin, kişisel sosyal medya hesabı üzerinden son günlerde tartışma konusu olan "Toplumsal Cinsiyet Eşitliği" meselesiyle ilgili bir açıklamada bulundu.

İslâmî Analiz/Haber Merkezi

İslâmî Analiz köşe yazarlarından Dr. Öğr. Görevlisi Mücahit Gültekin, kişisel sosyal medya hesabı üzerinden son günlerde tartışma konusu olan "Toplumsal Cinsiyet Eşitliği" meselesiyle ilgili bir açıklamada bulundu.

Konunun gündeme gelmesiyle birlikte, Giresun Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi'nin ders programında "Toplumsal Cinsiyet Eşitliği" adlı bir dersin olduğu anlaşılmış ve tartışılmıştı.

Bu konuyla ilgili kendisine sorular yöneltildiğini ifade eden Gültekin'in konuyla ilgili açıklamaları şu şekilde:

"Bazı arkadaşlar, Giresun Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi'nin ders programında 'Toplumsal Cinsiyet Eşitliği' dersinin yer aldığı, bunun doğru olup olmadığını soruyor. Üniversitelerdeki 'Toplumsal Cinsiyet Eşitliği' dersi üniversite ya da fakültelerle ilgili bir şey değil; YÖK'ün 2015 tarihinde yayımladığı 'Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Tutum Belgesi'ne dayanmaktadır. Aşağıda sözünü ettiğim tutum belgesini ve ilgili linki inceleyebilirsiniz.1

Dahası bu konu YÖK'le de ilgili bir şey değil. Şu noktanın bilinmesi gerekiyor: Toplumsal Cinsiyet Eşitliği 'Gender Mainstreaming' politika olarak uygulanıyor.

Gender Mainstreaming kavramı 'toplumsal cinsiyeti dahil etme', 'toplumsal cinsiyet eşitliğini ana politika, plan ve programlara yerleştirme ve yaygınlaştırma' (İlknur Üstün, 2011) şeklinde tanımlanıyor.

Yani toplumsal cinsiyet eşitliği devletin ilgili organlarına entegre edilmesi gereken 'anaakım' politikadır ve Avrupa Birliği uyum sürecinin makro göstergeleri arasındadır. Bu çerçevede kalkınma planları da toplumsal cinsiyet eşitliğine duyarlı olarak hazırlanmaktadır. Örneğin 9. ve 10. kalkınma planları toplumsal cinsiyet eşitliğine duyarlı olarak hazırlanmıştır.

 

YÖK'ün yayınladığı tutum belgesinin tamamı için bkz.: http://www.yok.gov.tr/documents/10279/22712333/YOK_Tutum_belgesi.pdf/?fbclid=IwAR2dc0gZLBC04P8L-6RZjQ-yCvH-sqwnXEg8dFx656IHXgfr8L6BLfxZhlM
 
"Dindar-Muhafazakar Gruplar LGBT ya da Feminist Hareketlerden Ne Öğrenebilir?"
 
Gültekin, bahsi geçen konuyla ilgili geçtiğimiz günlerde sitemiz için bir köşe yazısı kaleme almıştı.
 
Gültekin kaleme aldığı yazıda İslami camianın durumunu ortaya koyarak "LGBT dernekleri, Türkiye'deki İslami çevrelerden kesinlikle çekinmiyorlar. İslami çevrelerin iflah olmaz bir bölünmüşlük bataklığına saplandıklarını biliyorlar. İslami çevrelerin "tarih dışı" bir dünyada yaşamlarını sürdürdüklerini biliyorlar. İslami çevrelerin birbirlerine güvenmediklerini; rantla, makamla, koltukla girdikleri imtihanı kaybettiklerini biliyorlar." demişti.
 

 


Kaynak: