Dergi Tanıtımı: Umran Dergisi

İslamî Analiz olarak her ay yeni bir dergi tanıtmaya devam ediyoruz. Kübra Nur Efe, İslamî Analiz okuyucuları için Umran Dergisi’ni tanıttı.

İslamî Analiz/Kültür-Sanat

İslamî Analiz olarak her ay yeni bir dergi tanıtmaya devam ediyoruz. Kübra Nur Efe, İslamî Analiz okuyucuları için Umran Dergisi’ni tanıttı.

İşte o tanıtım yazısı:

“İhyâ’dan inşâ’ya uzun soluklu yürüyüş!”

Kendini bu cümleyle özetleyen Umran Dergisi Nisan 1991’de yayın hayatına başlamıştır. Yayıncılığı “iyiliği emredip kötülükten alıkoyma” faaliyeti yani bir “ibadet türü” olarak gören Umran, devamlı ama nitelikli bir dergicilik yapmayı planlamış ve bu bağlamda konuyla bağlantılı olarak ibadette devamlılık esasını kendisine ilke edinmiştir.

İsmiyle müsemma bir vizyonla köklerini tarihin derinliklerine salıp, kadim İslâm kültüründen beslenmeye çalıştıklarını ve meyve yüklü dallarını insanlığın istifadesine sunduklarını bize belirtmişlerdir. Bu noktada düşünce hayatımızı İslâmi temeller üzerine yeniden “imâr” etmeye, ilâhi mesaja susamış gönülleri “tamir” etmeye yönelik çabaları ile dünya ve ahiretimizi “mâmur” kılma mücadelesine tüm heyecan/kararlılıkla devam ettiklerini ifade etmişlerdir.

İlk yıl üç aylık, ikinci yıl iki aylık periyotlarla yayıncılık yapan dergi 98’den sonra da aylık dergi olarak yayıncılığına devam etmiştir. 2015 Şubat ayında ise 246. sayısını çıkarmıştır. Yazar kadrosunun oldukça kalabalık olduğunu ve bu kadronun birçok bilindik ismi barındırdığını fakat her sayıda değişkenlik gösterdiğini belirttikten sonra dergi içeriğine bir göz atalım:

Dergi bir giriş metniyle başlar ve devamında Gündem- Dosya- Kritik- Yaşayan İslâm ve Kültür/Sanat bölümlerinden oluşur. Şubat sayısının Gündem bölümünde Öner Buçukcu’nun  “Diplomatik İntifada: Filistin’in UCM Üyeliği veya Patojenin Yok Edilme İhtimali/ Dünya Gerçekten Beş’ten Büyük Mü?/ Yine O “Onursuz Barış” başlıklarıyla kaleme aldığı yazısı bulunmaktadır. Bunun yanında yine gündem bölümünde belirteceğimiz diğer bir isim Mathias Delori’dir. Delori’nin “Ağlamayacağımız Şu Ölümler” başlıklı yazısı Fransızcadan bir çeviri olarak bize sunulmuştur. Ve bu bölümün son kısmında “Ortadoğu’dan” ana başlığı altında yer edinmiş birkaç konu başlığına rastlıyoruz. Farklı yazarların ele aldığı konu başlıklarından bazıları şunlar: “Netenyahu Seçimleri Kaybedecek Mi?” “Yemen Lübnanlaşma Yolunda”. “Charlie Hebdo ve Kızma Hakkımız”. “Nasıl İsrail’i Alkışlar Hâle Geldik?”

Derginin ikinci pasajı olan Dosya bölümünde ise Sıbğatullah Kaya’nın “Hangi Terör Daha Terör? Hangi Ölü Daha Ölü?”, Hüseyin Etil’in “Müstehziden Kindara Yaşanan Tipolojik Kayma: Entelektüelin Aydınlaşması” ve M. Samet Tomakin’in “Kim Bu Charlie?” başlıklı yazıları yer alır.

Kritik bölümüne geldiğimizde ise başlıklarda şunları görmekteyiz: M. Kürşad Atalar “İslamcılık, İslamlaşma ve Gelecek”, Bedri Gencer “İslâmcılığın Usûl Çıkmazı” ve Burhanettin Can “Mal-Mülk-Servet Sevgisinden, Mal-Mülk-Servet Şehvetine”.

Derginin son kısımlarından birini oluşturan Yaşayan İslâm bölümünde okuduğumuz başlıklar da şöyle: Şemsettin Özdemir/Abdullah Yıldız “Hakkı ve Sabrı Tavsiye Etmek Üzerine”, Selçuk Kütük “Stres Oldum Yine!” ve Naci Cepe “Haset Çağında Her Şeyden Yakınmak”.

Derginin son pasajını oluşturan Kültür/Sanat bölümünde Babanzâde Ahmed Naim’in Felsefe Makaleleri, Şemsettin Şeker’in Tanzimat Fikri ve Edebiyat, Ümit Aktaş’ın Kitabevi, Bernard Lewis’in Tarih Notları: Bir Orta Doğu Tarihçisinin Notları ve Ercan Yıldırım’ın Zamanın Ruhuna Karşı isimli kitapları tanıtılmıştır.

Unutmadan; genel yayın yönetmenliğini Şemsettin Özdemir’in yaptığı derginin Pınar yayıncılık adına sahipliğini de İlhan Gündoğdu yürütmektedir. 24 yıllık tecrübesine güvendiğimiz Umran’ın daha da uzun soluklu olması temennisiyle… 

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09