Cengiz Holding’in 2019 yılında 55 milyon dolara satın aldığı ‘Halilağa Bakır Ocağı Kapasite Artışı, Cevher Zenginleştirme Tesisi ve Atık Depolama Tesisi Projesi’nin ÇED Halkı Bilgilendirme Toplantısı başlamadan bitirildi.

Cengiz Holding tarafından yapılmak istenen ve 3.5 milyon ağacın kesilmesine neden olacak Halilağa Bakır Madeni Projesi kapsamında Çanakkale'nin Bayramiç ilçesinde Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) toplantısı bilgilendirme toplantısı yapılmak istendi.  Bölge halkı ve çevrecilerin protesto gösterilerine jandarma biber gazı ile müdahale etti. Koronavirüs tehdidine karşın Canakkale Valiliği'nin izniyle yapılan toplantıda ÇED masası devrildi. Arbede üzerine ÇED toplantısı iptal edildi.

Cengiz Holding’in 2019 yılında 55 milyon dolara satın aldığı ‘Halilağa Bakır Ocağı Kapasite Artışı, Cevher Zenginleştirme Tesisi ve Atık Depolama Tesisi Projesi’nin ÇED Halkı Bilgilendirme Toplantısı başlamadan bitirildi. Dün yapılması planlanan toplantı, halkın protesto ve itirazları üzerine gerçekleşmedi. Jandarma ile halk arasında arbede yaşandı.

Üç köyü sınırları içine alan ve yaklaşık 51 bin dönüm alan üzerine kurulması planlanan Halilağa Bakır Madeni Projesi için, Bayramiç’in Hacıbekirler Köyü’nde ÇED toplantısı yapılması kararlaştırılmıştı. Yöre halkının yüksek katılım gösterdiği toplantı için CHP Genel Başkan Yardımcıları Muharrem Erkek, Ali Öztunç, Bursa, Balıkesir ve Çanakkale milletvekilleri, Bayramiç Belediye Başkanı Mert Uygun ile çok sayıda çevre örgütü de köyde hazır bulundu.