CHP’den ayrılarak parti kuracağı öne sürülen ancak “Hareket başlatacağım” diyen Muharrem İnce, beklenen açıklamasını yaptı.

CHP’den ayrılarak parti kuracağı öne sürülen ancak “Hareket başlatacağım” diyen Muharrem İnce, beklenen açıklamasını yaptı. Konuşmasına Ahmed Arif şiiriyle başlayan İnce, iktidarı eleştirerek devam etti. İnce, “Türkiye’yi bu noktaya lider partileri getirmiştir. Türkiye’nin iktidar ve muhalefet sorunu aynı anda vardır. Bu kötü gidişattan CHP de nasibini almıştır. CHP tarihinde ilk defa grup başkanvekilleri seçimle gelmiyor. CHP ile özdeşleşmiş ön seçim artık yok” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun kurultayda konuşma yaptıktan sonra kimseyi dinlemeden gittiğini, kurultay iradesini tanımadığını söyleyen İnce, “CHP önce kendi gücüne, kendi evlatlarına güvenmelidir. CHP İçişleri’de dilekçeyle başvurarak kurulmuş parti değildir. CHP’den ayrılsam bile CHP’yi kurtarmak için ayrılırım. Tıpkı Atatürk’ün İstanbul’u kurtarmak için Ankara’ya gitmesi gibi. Bugün başlattığımız hareketin adı ‘Bin Günde Memleket Hareketi’dir. 4 Eylül’de Sivas’ta hep beraber başlatacağız” ifadelerini kullandı.