Gerçek Hayat Genel Yayın Yönetmeni Kemal Özer, İstanbul'da maske kullanımının zorunlu hale getirilmesinin ardından maske takmayacağını söylemiş 'Sivil itaatsizlik başlatıyorum' demişti.

Yeni Şafak'a bağlı Gerçek Hayat Dergisi'nin Genel Yayın Yönetmeni Kemal Özer, İstanbul'da maske kullanımının zorunlu hale getirilmesinin ardından ''Zorunlu olsa da maske takmayacağım. Maske dışa verdiğiniz karbondioksitinizi solutmanın tıbbî/film yoludur. Zehir solumak zorunda değiliz. Maske zorunlu hâle bile getirilmiş. Takmayacağım! Ceza yazılırsa dava açacağım! Hasta olmayana maske taktırmak doğru bir uygulama olamaz. Bu tıbbi bir müdahale ise ki öyledir, anayasaya göre tıbbî müdahale kişinin yazılı iznine bağlıdır. Maske icbarı anayasaya aykırı bir cebirdir. Sivil itaatsizlik şart '' demişti. Özer, şimdi de maske takmama cezasının iptal edildiğini gösteren bir mahkeme kararını paylaştı.

HUKUKTA BÖYLE BİR SUÇ YOK

Twitter hesabındaki paylaşımda Özer, ''GERÇEKLER GEÇTE OLSA ORTAYA ÇIKAR HAK YERİNİ BULUR. Mahkeme kararını verdi. Sokağa maskesiz çıkmaya para cezası kesilemez. Zira hukukta böyle bir suç yok. Bu kararın hâkimini tebrik ederiz.'' ifadelerini kullandı.

Özer, açıklamalarının altına da Adana 5. Sulh Ceza Hakimliği'nin verdiği karar dosyasını ekledi. Söz konusu karar dosyasında maske takmadığı için idari para cezası uygulanan bir vatandaşın cezası mahkeme tarafından silindiğini gösteren ifadeler yer aldı.