İşgal rejimi İsrail, Filistin toprakları hakkındaki yeni işgal kararını değiştirdi.

The Times of Israel'in haberine göre, İsrail hazırladığı eylem planınıyla ilgili Ürdün aracılığıyla Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ı bilgilendirdi. Buna göre İsrail, Batı Şeria'daki Ürdün Vadisi’ni ilhak etmekten vazgeçerek sembolik ilhak seçeneğinde karar kıldı.

Daha önce ABD Başkanı Donald Trump'ın damadı ve danışmanı Jared Kushner, işgal rejimi İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ile yaptığı telefon görüşmesinde, Körfez ülkeleriyle ilişkilerin bozulmaması için ilhak planını ertelemesini istemişti.

Netanyahu'nun kapalı bir toplantıda, bölgenin bir seferde yüzde 30'unu ele geçirmekten küçük bir bölgenin sembolik ilhakına kadar dört seçenek sunduğu basına sızmıştı.

Netanyahu, geçen ay yaptığı açıklamada, Batı Şeria’daki yasa dışı yerleşim yerleri ile Ürdün Vadisi’nin 1 Temmuz tarihinden itibaren İsrail tarafından ilhak edileceğini duyurmuştu.

Mahmud Abbas tepki göstermişti

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, İsrail'in Batı Şeria'daki yeni işgal kararı sonrası Filistin'in ABD ve İsrail'le varılan tüm anlaşmalardan çekildiğini duyurmuştu. Hamas ise Gazze'deki direniş unsurlarıyla beraber, İsrail'in hamlesine karşı koymaya hazırlanıyordu.

Karara tepki gösteren ülkerden biri de Cezayir'di. Cezayir söz konusu ilhakın sadece Filistin halkına değil bütün İslam ülkelerine karşı bir saldırı olduğuna dikkat çeken bir açıklama yayımlamıştı.