ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), 109 askeri personelinin İran'ın geçen ay Irak'taki Ayn el-Esad hava üssüne düzenlediği füze saldırısında beyin travması geçirdiğini doğruladı.

Reuters haber ajansına konuşan ABD'li yetkililerin, İran'ın geçen ay Irak'ta Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani'nin suikastle katledilmesine yanıt olarak ABD askerlerinin konuşlandığı Ayn el-Esad hava üssüne düzenlediği füze saldırılarında yaklaşık 100 askerin beyin travması geçirdiği yönündeki iddialarına Pentagon'dan yanıt geldi.

Yapılan açıklamada, üs'te bulunan 109 ABD'li askerin hafif şiddette beyin travması geçirdiği bilgisi verildi. Pentagon, ayrıca bu personellerin 76'sının tedavi edilerek görevlerine geri döndüğünü belirtti.

ABD, İran'ın saldırısının ardından ilk önce herhangi bir ölüm ve yaralanma olmadığını iddia etmişti. Sonraki günlerde 11 askerin beyin travması geçirdiğini açıklayan ABD, daha sonra bu sayıyı sürekli artırarak önce 34'e, sonra 50'ye çıkardı.

"70 ölü 200 yaralı olduğundan eminiz"

İran tarafından yapılan açıklamalarda ise üsse yapılan saldırıda en az 70 ABD askerinin öldürüldüğü ve 200'ünün de yaralandığı belirtiliyor. İran bu bilgiden emin olduklarını, ABD'nin kayıplarını daha fazla gizleyemeceğini ifade ediyor.