ABD Başkanı Donald Trump, İşgal rejimi İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'nun salı günü Washington'a gerçekleştireceği ziyaret öncesinde 'Yüzyılın Anlaşması' olarak adlandırılan Ortadoğu barış planını yayınlayacağını duyurdu.

Batı Şeria merkezli Filistin yönetiminin, ilk başta sözgelimi plana olumsuz tepki verebileceğini söyleyen Trump, ancak yine de bunun Filistin halkına fayda sağlayacak 'büyük bir plan' olduğunu kaydetti.

Trump, "Bu harika, gerçekten işe yarayacak bir plan" ifadelerini kullandı.

ABD yönetiminin Filistin tarafıyla kısa görüşmeler gerçekleştirdiği bilgisini veren Trump, onlarla tekrar 'belli bir süre içinde' konuşmayı planladığını söyledi.

İsrail Başbakanı Netanyahu ve rakibi, Mavi Beyaz İttifakı lideri ve ülkenin eski Genelkurmay Başkanı Benny Gantz, önümüzdeki hafta salı günü 'ABD ve İsrail'in ortak bölgesel ve ulusal güvenlik çıkarlarını' Trump yönetimiyle görüşmek üzere Washington'a gidecek.

Haaretz gazetesine göre, ABD'nin uzun zamandır açıklanması beklenen 'barış planı', İsrail'in Batı Şeria'da yer alan işgal yerleşimleri üzerindeki egemenliğini tesis etmesini öngörüyor.

Kasım 2019'da ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, anlaşmada İsrail'e ilhak edilecek yerleşim birimlerini artık 'yasadışı olarak görmediklerini' açıklamıştı.

"Yüzyılın İhaneti"

Filistinli direniş gruplarının anlaşmaya karşı tutumu ise net. Hamas, İslami Cihad ve diğer gruplar, anlaşmayı Yüzyılın İhaneti olarak yorumlayıp, karşı tavırlarını ortaya koymuşlar ve bu ihanet projesine karşı mücadele edeceklerini ilan etmişlerdi.