ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ülkesinin, Venezüella'da kendini 'geçici devlet başkanı' ilan eden Juan Guaido'ya destek için yeni adımlar atacağını belirtti.

Amerika kıtasındaki 25 ülkeden üst düzey temsilcinin katılımıyla Kolombiya'nın başkenti Bogota’da düzenlenen Amerika Kıtası Terörizmle Mücadele 3. Bakanlar Konferansı'na katılan dünyadaki terörün kışkırtıcısı ABD'nin Dışişleri Bakanı Mike Pompeo gazetecilere yaptığı açıklamada, Venezüella'da Guaido'yu desteklemeye devam edeceklerini söyledi.

"Özellikle bir yaptırımdan bahsetmiyoruz ama herkes ABD'nin yapacaklarının bitmediğini bilmeli" diyen Pompeo, Guaido'ya destek için daha fazla adım atılacağını vurguladı.

Ortaya çıktığı her yerde terörizmle mücadele edilmesi gerektiğini söyleyen Pompeo, "Sadece bir yerlerde bomba patlatanları değil, Venezüella gibi ELN ve eski Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri'nin (FARC) silah bırakmayan unsurlarına kolaylık sağlayanları da kastediyorum" dedi.

Ayrıca Pompeo, Lübnan Hizbullahı'nın da Venezüella'da faaliyet gösterdiğini iddia etti. Arjantin, Paraguay ve Honduras'ın bu örgütü terör listesine aldığını hatırlatan Pompeo, bölgedeki diğer ülkelerin de bu yönde hareket etmesini beklediklerini dile getirdi.

Guaido ile görüşme

Konferansın sonunda Guaido ile görüşen Pompeo, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Guaido'nun, 'Venezüella'daki demokrasinin yeniden oluşturulması için gösterdiği çabaların bir ilham' olduğunu söyledi.

Pompeo, ABD’nin 'Guaido’yu ve daha iyi bir gelecek isteyen Venezüella halkını desteklemekten gurur duyduğunu' belirtti.