MHP Genel Başkanı Bahçeli, Kasım Süleymani suikastı üzerinden ABD Başkanı Trump'ı eleştirerek "Süleymani'nin öldürülmesi barbarlıktır, eşkıyalıktır." dedi.

MHP Genel Başkanı Bahçeli, Kasım Süleymani suikastı üzerinden ABD Başkanı Trump'ı eleştirerek "Süleymani'nin öldürülmesi barbarlıktır, eşkıyalıktır." dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Merkez Yönetim Kurulu, Merkez Disiplin Kurulu, Milletvekilleri ve İl Başkanları Ortak Toplantısı"nın kapanışında gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Bahçeli, yaptığı açıklamasında İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani suikastı üzerinden ABD Başkanı Trump'ı eleştirdi.

"Bana göre suçlu ölmesi demek barbarlıktır, eşkiyalıktır." açıklamasında bulunan Bahçeli, "Suçu belirleyip suçluyu cezalandırmak hiçbir ülkenin haddi değildir. ABD Başkanı'nın Kasım Süleymani'yi savaşları önlemek için öldürdük ifadesi uluslararası hukuka aykırıdır." dedi.

Bahçeli yaptığı açıklamasında şunları söyledi:

"ABD-İran arasındaki itiş kakış dengelenmiş ve denetim altına alınmıştır. Kasım Süleymani'ye düzenlenen hava saldırısından sonra pek çok senaryo konuşulmuş sözde uzmanlar abuk subuk değerlendirmelerle kafaları karıştırmıştır. Türkiye'nin bu suikast karşısında aldığı pozisyon çok dengelidir.

"EŞKIYALIK VE BARBARLIK"

İran'ın bu ülkedeki en kilit isminin öldürülmesi bütün olumsuzlukların hesaplandığını da göstermektedir. Herhangi bir ülke suçlu gördüğü bir devlet görevlisine saldırırsa adalet ve hukuk rafa kalkar orman kanunları geçerli olur. Trump'un suçlu bulup öldürdük demesi tam bir kırılmadır. Madem suçluydu suçlunun nasıl yargılanacağı hangi hukuki işlemlere muhatap kılınacağı herkesin bildiği bir husustur. Bana göre suçlu ölmesi demek barbarlıktır, eşkıyalıktır. Suçu belirleyip suçluyu cezalandırmak hiçbir ülkenin haddi değildir. ABD Başkanı'nın Kasım Süleymani'yi savaşları önlemek için öldürdük ifadesi uluslararası hukuka aykırıdır.

TRUMP SUÇLU ARIYORSA PENSİLVANYA'YA BAKSIN

ABD Başkanı Trump suçlu arıyorsa Pensilvanya'ya bakmalıdır. FETÖ'cülük suç örgüt elebaşı Gülen suçlu değilse bu durumda suç ve suçlunun tanımı nasıl yapılacaktır? DEAŞ liderlerini öldürenler buyursunlar PKK ve YPG'nin liderlerini de öldürsünler."