Lübnan Parlamentosu’ndaki Direnişe Vefa Grubu Başkanı Muhammed Raad, Amerika’nın Lübnan’da kurulacak hükümette, İsrail’le mücadele eden siyasi grupların yer almamasını istediğini açıkladı.

Lübnan Parlamentosu’ndaki Direnişe Vefa Grubu Başkanı Muhammed Raad, Amerika’nın Lübnan’da kurulacak hükümette, İsrail’le mücadele eden siyasi grupların yer almamasını istediğini açıkladı.

Hizbullah milletvekili Muhammed Raad, ABD’nin Lübnan’da kurulacak hükümet konusunda şartlar dayatmaya çalıştığını  belirterek, bu şartlardan birinin de hükümetin, İsrail’le mücadele eden tarafla ilişkisini kesmesi olduğunu söyledi.

Sayda kentinde konuşan Direnişe Vefa Grubu Başkanı Muhammed Raad, “ABD, uyguladığı ekonomik yaptırımlarla bizim İsrail’le olan mücadelemizi sona erdirmek istiyor. ABD anlaşmaların, sınırların, petrol ve doğalgaz üretiminin İsrail’in şartlarına göre olmasını istiyor” dedi.

Raad sözlerini şöyle sürdürdü: “Lübnan bir karış toprağından dahi taviz vermeyecektir. Amerika, Avrupa ve Körfez ülkelerine Lübnan’a destek olmamaları konusunda baskı yapıyor. ABD yeni kurulacak hükümetin kendi şartlarını kabul etmesini istiyor. İsrail’le mücadelenin bitirilmesini ve hiçbir kesimin İran ile ilişki kurmamasını istiyor.”

Hükümet istişareleri ertelendi

Lübnan'da yeni hükümeti kurmakla görevlendirecek kişinin belirleneceği istişare görüşmeleri 19 Aralık Perşembe gününe ertelendi.

Lübnan Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Başbakan Saad el-Hariri, pazartesi başlaması planlanan istişare toplantılarına ilişkin Cumhurbaşkanı Mişel Aun ile bir telefon görüşmesi yaptı.

Hariri, Cumhurbaşkanı Aun’a, söz konusu görüşmelere başlamadan önce daha fazla istişareye ihtiyaç olduğunu ifade etti.

Cumhurbaşkanlığı, geçen hafta da adı başbakanlık için geçen Semir Hatib'in adaylıktan çekildiğini duyurması üzerine 9 Aralık Pazartesi günü yapılması beklenen hükümeti kurmakla görevlendirilecek kişinin belirleneceği istişare görüşmelerinin 16 Aralık'a ertelendiğini açıklamıştı.

Beyrut'un Şehitler Meydanı'nda toplanan göstericiler, yeni hükümeti kuracak kişinin belirlenmesi için parlamenterlerle yapması planlanan istişareleri de protesto etmişti.

Pazar gecesi parlamento binasına yürümek isteyen göstericiler ile güvenlik güçleri arasında yaşanan gerginlik sonucu her iki taraftan onlarca kişi yaralanmıştı.

Kaynak: YDH