Bir kadınla el sıkışmayı reddettiği için Almanya’nın Federal Ordu’sundan uzaklaştırılan bir Müslüman asker, konuyu Almanya Anayasa Mahkemesi’ne taşıdı.

İslami inançları nedeniyle bir kadınla el sıkışmayı reddettiği için Almanya’nın Federal Ordu’sundan uzaklaştırılan bir Müslüman asker, konuyu Almanya Anayasa Mahkemesi’ne taşıdı. Sonradan Müslüman olan askerin ordudan uzaklaştırılmasına itirazını Alman Anayasası’nın dördüncü maddesiyle gerekçelendirdiği öğrenildi.

Söz konusu maddede, "Din ve vicdan özgürlüğü ile din ve dünyevi inanç özgürlüğüne dokunulamaz. Dinin rahatsız edilmeden uygulanması güvence altındadır" deniliyor. Adı açıklanmayan asker, yaşadığı Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde daha önce İdari Mahkeme’ye başvurmuş, mahkeme askerin ordudan atılmasını doğru bulmuştu.

Amerika’nın Sesi’nden Cem Dalaman’ın haberine göre; Federal Ordu’dan yapılan açıklamada, "Müslüman askerin birlikte eğitim aldığı kadın askerlerle tokalaşmayarak, yeterli derecede saygı göstermediği, emre itaatsizlik ettiği ve askeri birliği bozduğu" öne sürüldü. Kararın gerekçesinde Alman Ordusu mensuplarının erkek-kadın eşitliğine saygı göstermesinin ve özgürlükçü-demokratik sistemi kabullenmesinin zorunlu olduğu da vurgulanmıştı.