İstanbul’da Kağıthane Belediyesi, Süleymancılar’a ait öğrenci yurdunu depreme karşı güvenli olmadığı gerekçesiyle yıkmıştı. Olaya tepki gösterenlerin görüntüleri sosyal medyada yayılınca belediyeden resmi bir açıklama geldi.

Kağıthane'de yıkım tehlikesi bulunan Süleymancılar'a ait Sadabat Eğitim ve Kültür Hizmet Derneği yurdunun yıkılma işlemleri esnasında ortaya çıkan görüntülerin ardından sosyal medyada büyük bir tartışma oluştu.

YIKILMA TEHLİKESİ VAR VE HAZİNE ARAZİSİ

Konuyla ilgili açıklamada Kağıthane Belediyesi yazılı bir açıklamada bulundu. İşte o açıklama:

Kağıthane ilçesi, Çağlayan Mahallesi Sadabad Öğrenci Yurdu ve Lojman Binası hazine arazisi üzerinde olup depreme karşı statik yönden tehlikeli olduğu ve daha önemlisi can ve mal güvenliği açısından riskli olduğu tespit edilmiş, saha çalışması yapılarak yapinin betonarme kisimlarından alınan numunelerden (karot) hazırlanan Riskli Tespit Raporu sunulmuş, neticesinde 6306 sayılı kanun kapsamında yıkımı gerçekleştirilmiştir. Ayrica söz konusu alanda kalan alanı kullanmakta olan kişi ve kurumun Riskli Yapı Tespit Tutanağına yaptıkları itiraz, Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca ve ilgili mahkeme tarafından reddedilmiştir. Yerle ilgili olarak mahkeme kararları mevcuttur. Mahkeme kararlarına karşı yapilan itirazlar neticesinde verilen yürütmeyi durdurma kararları kaldirilmıştir ve sonrasında yıkım gerçekleşmiştir. Yıkım gerçekleştirilen yerde söz konusu can ve mal güvenliğinin korunmasına öncelik verilmiştir.

Yapının olası bir depreme karsı dayanıksız olduğu; 2018 yilindan beri gönderilen tebligatlarla ilgili kişilere bildirilmiştir. Olası bir depremde can kayiplarının önlenmesi için söz konusu yapının yıkılması kanuni olarak mecburi hale gelmiştir.

Aynı arazi üzerinde daha önce riskli olduğu tespit edilen Ayazma Camii 2016 yilinda bu doğrultuda kontrolla sekilde yıkılmis ve bölge halkinin can ve mal güvenliği konusunda duyarli davranmıştır. Bugün yikimi gerçekleştirilen yurt ve lojman binasının bulunduğu alan; 1979 yılında hazine arazisi üzerine kaçak ve ruhsatsız olarak yapılmıştır. Arazinin mülkiyet sahibi hazinedir. Dolayısı ile 3. kişilerin herhangi bir kaybı söz konusu değildir. Geçtiğimiz günlerde yaşanan İstanbul Depreminden sonra Riskli olduğu tespit edilen bu yapıların yikilması ve tedbir alınması önem arz etmekte ve yüksek derecede kamu yaran bulunmaktadır.