Suriye’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Beşar Caferi, Güvenlik Konseyi'nde yaptığı açıklamada İsrail'i hedef aldı, İsrail'in işgal ettiği topraklar hakkındaki BM kararlarının uygulanmadığını belirtti.

Suriye’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Beşar Caferi, Güvenlik Konseyi oturumunda yaptığı konuşmada, Batılı ülkelerin BM Örgütü'nü hegemonyası altına alıp korsanlık ve hegemonyacılığa dayalı ajandalarını geçiştirmek için edatları haline dönüştürmeye çalıştığını belirtti.

Caferi, işgalci İsrail otoritelerinin işgal edilen Golan’da Suriye ulusal kimliğini ve demografik yapısını değiştirmeye, tarihi eserleri ve doğal kaynaklarını çalmaya ve topraklarını istila etmeye çalıştığını söyledi.

“İşgal edilen Golan Suriye Arap Cumhuriyeti topraklarının ayrılmaz bir parçasıdır, uluslararası kanunun kefil olduğu bütün vesilelerle 4 Haziran 1967 sınırlarına kadar geri alınmasının da Suriye’nin öncelikleri arasındadır” diyen Caferi, Golan’ın Suriye’nin topraklarının ayrılmaz bir parçası olduğunu belirtti.

Filistin davası hakkında ise Caferi, Suriye’nin Filistin halkının geleceğini belirlemekle mültecilerin geri dönüş haklarının garantisiyle başkenti Kudüs olan bağımsız devletlerini kurma haklarına yönelik sabit tutumunu bir kez daha yineledi.