Nijerya İslam Hareketi lideri Şeyh İbrahim Zakzaki'nin ofisi, Pazartesi günü twitter hesabında açıklamalarda bulundu.

Nijerya İslam Hareketi lideri Şeyh İbrahim Zakzaki'nin ofisi, Pazartesi günü twitter hesabında açıklamalarda bulunarak şöyle dedi: "Şeyh Zakzaki ve eşinin kanunsuz bir şekilde tutuklanmasının üzerinden 1401 gün geçti."

Nijerya İslam Hareketi ofisi, yaptığı açıklamanın devamında; "Muhammed Zakzaki, birkaç ay önce 6 Temmuz'da Şeyh’in zehirlendiğini ve durumunun ciddi olduğunu açıklamıştı. Gösterilen çaba ve iç ve uluslararası baskıların ardından mahkeme, Şeyh ve karısının tedavi için Hindistan'daki bir hastaneye gitmesine izin verdi. Ancak Nijerya hükümeti, hastanede sorunlar çıkardı ve neticede Şeyh ve eşi Hindistan'da 2 gün kalarak tedavi görmeden Nijerya'ya geri döndüler." diye belirtti.

Açıklamanın devamında şöyle denildi: "O zamandan beri durumlarıyla ilgili hiçbir gelişme olmadı ve sağlıkları gün geçtikçe kötüye gitti."

Nijerya ordusu, 2015 yılda Şeyh İbrahim Zakzaki'nin ve Hz. Hüseyin’in anmak için orada bulunan insanların içinde olduğu Bagiyyetullah Hüseyniyesine vahşi bir baskın düzenledi. Bazı kaynakların belirttiğine göre yaklaşık 2 bin Müslüman öldürüldü. Şeyh Zakzaki ve karısını ise yaraladıktan sonra onları bilinmeyen bir yere götürdüler.

Nijerya ordusunun Bagiyyetullah Hüseyniyesine düzenlediği saldırının ardından, Şeyh İbrahim Zakzaki, yaralarının ciddiyeti nedeniyle gözlerinden birini tamamen kaybetti ve diğer gözü ise kör olmanın eşiğinde.