KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Türkiye'nin düzenlediği Barış Pınarı Harekatı'nı savaş olarak nitelendirip, "Barış Pınarı desek de akan su değil kandır" ifadelerini kullanmıştı.

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Türkiye'nin düzenlediği Barış Pınarı Harekatı'nı savaş olarak nitelendirip, "Barış Pınarı desek de akan su değil kandır" ifadelerini kullanmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da tepkisini çeken bu açıklamalarının ardından Akıncı, gazeteci Nagehan Alçı'ya açıklamalarda bulundu. Sözlerinin yanlış anlaşıldığını ifade eden Akıncı, "Büyük haksızlık yapılıyor, ciddi bir çarpıtma var." dedi.

"SÖZLERİM ÇARPITILDI"

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı tepki gören açıklamasının ardından Habertürk yazarı Nagehan Alçı'ya konuştu. Tepki çeken paylaşımlarla ilgili Akıncı, "Büyük haksızlık yapılıyor, ciddi bir çarpıtma var. Ben söyleyeceğimi net dile getiren bir insanım. Söylediğim şu: Türkiye'nin terör belasından kurtulmasını istemeyen var mı Kıbrıs'ta? Elbette bunu istiyorum. Çarpıtmaya mahal yok" şeklinde konuştu.

"TÜRKİYE'DEKİ ATMOSFERİ BURADAN ANLAMAK ZOR"

Türkiye'deki atmosferi Kıbrıs'tan anlamanın zor olduğunu belirten Akıncı "Türkiye'deki atmosferi Buradan çok iyi anlamak imkansız. O duygu seli içinde bizim vermek istediğimiz mesaj doğru algılanmadı" ifadelerini kullandı.

"TÜRKİYE-SURİYE ARASINDA DİYALOG KANALLARI AÇILSIN"

Nagehan Alçı'nın "Sorunun çözümü için PKK-YPG ile diyalog mu öneriyorsunuz?" sorusuna Akıncı, "Hayır, kastım PKK filan değil. Türkiye ile Suriye arasında en kısa zamanda diyalog ve diplomasi kanalları açılsın istiyorum. Yalnızca Suriye değil AB ile Mısır ile de öyle. Ben diplomasi ve diyaloğun gücüne inanıyorum. Bu yalnızca bu mesele ile sınırlı değil. Yoksa terör örgütleri ile görüşsün vs demiyorum. Zaten onu diyecek konumda da değilim" sözleriyle cevap verdi.