Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Michael Richard Pompeo'yu karar ile ilgili Bahreyn Kralı'na teşekkür etti.

Bahreyn, ABD'nin 'Basra Körfezi ve Hürmüz Boğazı'nda seyrüsefer güvenliğini temin etmek' iddiasıyla başlattığı girişime katılacağını duyurdu.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Michael Richard Pompeo'yu karar ile ilgili, "Bölgedeki deniz güvenliği misyonuna katıldığı için Bahreyn Kralı'na teşekkür ediyoruz. Uluslararası ticaret uluslararası deniz şeritlerinde navigasyon özgürlüğüne ihtiyaç duyuyor" dedi.

Bahreyn hükümetinden yapılan yazılı açıklamada, Kral Hamid bin İsa el-Halife'nin dün ABD Merkez Kuvvetler Komutanı (CENTCOM) Korgeneral Kenneth McKenzie'yle gerçekleştirdiği görüşmede, Bahreyn'in uluslararası deniz güvenliği ile enerji ve ticareti sağlayan uluslararası boğazların güvenliğinin sağlanması için başlatılan girişime katılacağını teyit ettiği belirtildi.

ABD yönetiminin Hürmüz Boğazı ve Babu'l Mendeb'de 'seyrüsefer güvenliğini sağlamak için' uluslararası koalisyon kurma girişimine İngiltere haricinde Avrupa ülkeleri olumsuz yanıt vermişti. 

Son olarak İsrail Dışişleri Bakanı Yisrael Katz, Tel Aviv yönetiminin, ABD'nin Körfez'de kurmaya çalıştığı uluslararası koalisyonun bir parçası olduğunu söylemişti. İran bu oluşuma tepki göstererek karşı hamlelerde bulunacaklarını açıklamıştı.