İslami Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birimi Başkanı İsmail Heniyye, Lübnan Çalışma Bakanlığı’nın Filistinli işçilere yönelik uygulamalarından duyduğu üzüntüyü dile getirerek, söz konusu uygulamalara son verilmesini istedi.

İslami Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birimi Başkanı İsmail Heniyye, Lübnan Çalışma Bakanlığı’nın Filistinli işçilere yönelik uygulamalarından Hamas’ın resmi internet sitesinde dün (16 Temmuz Salı) yayınlanan habere göre, Heniyye Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, Lübnan Başbakanı Saad El-Hariri ve Lübnan Parlamentosu Başkanı Nebih Berri’ye mektup gönderdi.

Heniyye, Lübnanlı liderlere gönderdiği mektupta, Filistinli işçilere ve işverenlere para cezaları yazılmasından, Filistinli işçileri çalıştıran işyerlerinin kapatılmasından üzüntü duyduğunu ifade etti.

“Hamas Hareketi olarak bu uygulamaların Filistin halkının haklarına destek olan Lübnan’ın resmi ve tarihi tavrına aykırı olduğunu görüyoruz” diyen Heniyye, söz konusu uygulamaların kardeşlik ilişkilerine ve Lübnan-Filistin diyaloğuna hizmet etmediğini söyledi.

Uygulamaların Filistinli mültecilerin sıkıntılarını artıracağını kaydeden Heniyye, Filistinli işçilere yönelik uygulamalara son verilmesi için Lübnanlı liderlerin duruma müdahalede bulunacağını ümit ettiğini belirtti.

Heniyye, Filistinli mültecilerin Lübnan’da misafir olduklarını, kimliklerine ve tehcir edildikleri topraklarına dönüş haklarına bağlı olduklarını ifade etti.

Lübnan Çalışma Bakanlığı, 6 Temmuz’da “İşsizlik oranının yükselmesini durdurmak için kaçak işçilerle mücadele” adı altında bir plan açıkladı.

Resmi istatistiklere göre Lübnan’da 12 kampta ve çeşitli vilayetlerdeki 156 mahallede 174 bin 422 Filistinli mülteci yaşıyor.

Kaynak: Filistin Enformasyon Merkezi