Hürriyet Yazarı Abdulkadir Selvi, Ali Babacan’ın liderliğinde kurulacak yeni partinin Batı yanlısı politikaları tercih edeceğini yazdı.

Hürriyet Yazarı Abdulkadir Selvi, Ali Babacan’ın liderliğinde kurulacak yeni partinin Batı yanlısı politikaları tercih edeceğini yazdı.

Selvi yazısında kulis bilgiler de paylaştı:

“Parti kurma çalışmaları hızlandırıldı. Yeni parti sadece kuruluşunda yer alacak isimlerden ibaret olmayacak.

Bir buçuk-iki yıl sonrasına göre hazır olmasını istedikleri isimler var. Neden bir buçuk-iki yıl sonrası? Seçimlerin 2023’e kalmayacağını düşünüyorlar. Ağır topların bir kısmını seçim sürecinde kamuoyuyla paylaşmayı planlıyorlar. Seçimlere giderken yeni bir rüzgâr estireceğine inanıyorlar.

Bir 'politika seti' ile kamuoyunun önüne çıkmayı hedefliyorlar. Ekonomiden dış politikaya, başkanlık sisteminden parlamenter sisteme kadar uzanan bir yelpazede temel tercihlerini ortaya koyacaklar. Batı yanlısı bir politikayı tercih ediyorlar.

Bir yandan da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hamlelerini ölçmeye çalışıyorlar. Erdoğan, yapacağı hamlelerle süreçleri etkileme gücüne sahip. Erdoğan şu ana kadar Gül, Babacan ve Davutoğlu’na kırgın olduğunu söyledi. 'Ümmeti böleceksiniz' çıkışını yaptı. Yeni parti kuracakların 'tarih olacaklarını' iddia etti. Onları ihanetle suçladı. Görünen o ki, Erdoğan ile yeni parti kuracaklar arasında kıran kırana bir mücadele yaşanacak.”