İslami Cihad Hareketi, Lübnan'daki Filistinli işçileri hedef alan saldırıların, Filistinli mültecileri ekonomik yönden boğmak isteyen Amerikan yönetiminin planlarına hizmet ettiğini bildirdi.

Lübnan Çalışma Bakanlığı'nın Filistinli mülteciler konusundaki haksız icraatlarıyla ilgili bir bildiri yayınlayan İslami Cihad Hareketi, kararın Amerikan yönetiminin Filistin davasına savaş açtığı ve mülteciler davasını tasfiye etmek istediği bir döneme denk geldiğine dikkat çekti.

Bildiride, Amerikan yönetiminin mültecilere Yüzyılın Anlaşması planını ve Bahreyn Çalıştayı kararlarını zorla kabul ettirmek için UNRWA'yı kuşatma altına aldığı ifade edildi.

Haksız kararlara göre Lübnan Çalışma Bakanlığı'nın Filistinli işçilerin peşine düşerek para cezaları vereceği ve çalıştıkları kurumları kapatacağı kaydedilen bildiride, Amerika'nın baskılarına karşı güçlü bir tavır ortaya koymak için başlatılan Lübnan-Filistin diyaloğunun görmezlikten gelindiğini kaydetti.

İslami Cihad Hareketi, Lübnan Çalışma Bakanlığı'nın Filistinli işçileri hedef alan kararları için ileri sürdüğü bahanelerin gerçekçi olmadığına işaret etti.

Bildiride ayrıca Lübnan'da yaşayan Filistinli mültecilerin ülkedeki siyasi çekişmelere alet edilmemesi çağrısı da yapıldı.
 

Kaynak: İLKHA