Devrik Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek, İran’ın İsrail’den daha tehlikeli olduğunu belirterek; ABD Başkanı Trump tarafından hazırlatılan ve Ramazan’dan sonra açıklanması beklenen, ‘Yüzyılın Anlaşması’ planı konusunda ise iyimser olmadığını açıkladı.

Mısır'ın devrik Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek, sessizliğini bozarak, Kuveyt Al-Anbaa gazetesine bir röportaj verdi. Hüsnü Mübarek röportajında, İran'ın İsrail'den daha tehlikeli olduğunu belirterek, ABD Başkanı Trump tarafından hazırlatılan ve Ramazan'dan sonra açıklanması beklenen, ‘Yüzyılın Anlaşması' konusunda ise iyimser olmadığını açıkladı.

“ARAPLAR, 'YÜZYILIN ANLAŞMASI' PLANI HAKKINDA NET BİLGİYE SAHİP DEĞİLLER"

Fajr Al-Saeed tarafından yapılan ve bugün Kuveyt gazetesi Al-Anbaa'da yayınlanan röportajda Hüsnü Mübarek, şu anki ‘Yüzyılın Anlaşması'nın sadece bir ön taslak olduğunu, ancak Arapların konuyla ilgili tatmin edici olmayan varsayımlara sahip olduğunu söyledi. Mübarek, Arapların tatmin edici bulmadığı konuların ise ABD Büyükelçiliği'nin Kudüs'e taşınması, Golan Tepeleri'nin İsrail'e ilhak edilmesi ve yerleşim bölgelerinin genişlemesi olduğunu söyledi.

‘“NETANYAHU'YU İYİ TANIRIM, İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜM VE BARIŞ İSTEMİYOR”

“Bütün bunlar beni iyimser kılmıyor” diyen Hüsnü Mübarek, “Arap dünyasının konuyla ilgili ne söyleyebileceği ile ilgilenmeye hazırlıklı olması gerekiyor.

Netanyahu'yu iyi tanırım. Beni de tanıyor ve onunla olan dürüstlüğümü çok iyi biliyor. İki devletli bir çözüm istemiyor. Barış için toprak ilkesine inanmıyor. Gazze'yi Batı Şeria'dan ayırmak istiyor" dedi.