Irak eski Başbakanı Haydar el-İbadi, yerel bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada, ABD'nin Irak'ta IŞİD'e karşı tavrını değerlendirdi.

Irak eski Başbakanı Haydar el-İbadi, yerel bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada, ABD'nin Irak'ta IŞİD'e karşı tavrını değerlendirdi.

İbadi, "ABD, IŞİD'in bitirilmesinden yana değildi. Özellikle Enbar'da IŞİD'in üstüne gidilmesi yerine abluka altına alınmasını istedi" yorumunda bulundu.

İkinci kez başbakanlık koltuğuna oturmamasıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan İbadi, "Sanırım İran, ABD'nin yaptırımlarını uygulayacağımızı söylemem nedeniyle ikinci kez başbakan olmamı istemedi. İranlılar, O yüzden şimdiki başbakan Adil Abdulmehdi’yi desteklediler" dedi.

ABDULMEHDİ: ABD’NİN İRAN’A YÖNELİK YAPTIRIMLARININ BİR PARÇASI DEĞİLİZ

Öte yandan, Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi, ABD'nin İran'a yaptırımlarının parçası olmadıklarını söyledi.

Abdulmehdi, Bağdat'ta düzenlediği haftalık basın toplantısında, "Yaptırımlarla ilgili tutumumuzu yineliyoruz. Irak, ABD'nin İran'a yönelik yaptırımlarının parçası değil. Irak'ın bundan muaf tutulması konusunu görüşmek için yakında ABD'ye heyet göndereceğiz" dedi.

Hükümet binaları ve bazı yabancı misyon temsilciliklerinin bulunduğu Yeşil Bölge'nin trafiğe açılan yollarının bir daha kapatılmayacağını kaydeden Abdulmehdi, "Bu karardan tüm engellemelere rağmen geri dönmeyiz. Bölgenin bir kısmının açılması dahi halka önemli mesajlar verdi. Yetkili, halkla aynı ortamda yaşamalı" diye konuştu.


Kaynak: Sputnik