İslamî Analiz olarak her ay bir film kritiği yayımlamaya devam ediyoruz. Bu ay Saniye Yaşar, İslamî Analiz okurları için “Lorenzo’s Oil” filmini kritik etti.

İslamî Analiz/Haber Merkezi

İslamî Analiz olarak her ay bir film kritiği yayımlamaya devam ediyoruz. Bu ay Saniye Yaşar, İslamî Analiz okurları için “Lorenzo’s Oil” filmini kritik etti:

Lorenzo’s Oil

Özgün adı Lorenzo’s Oil olan, Türkçeye ‘Lorenzo’nun Yağı’ ismiyle çevrilen ve gerçek hayattan sinemaya uyarlanan filmin yönetmenliğini ve senaristliğini George Miller üstlenmiştir. Başrollerde; Susan Sarandon, Nick Nolte, Laura Linney gibi önemli isimler yer almaktadır.

Film; Augusto Odone ve Michaela Odone adlı anne ve babanın, tıp dünyasının çare bulmakta yetersiz kaldığı bir hastalığa yakalanan çocukları Lorenzo Odone’nun, hayatta kalabilmesi için verdikleri mücadeleyi anlatmaktadır. Çocuklarına ADL (Adrenolökodistrofi) teşhisi konmuş ve biricik evlatlarının çok az bir ömrünün kaldığını öğrenmişlerdir. İyileşmesi umuduyla pek çok farklı yere giden aile görüştükleri hekimlerin hiçbirisinden olumlu bir yanıt alamamıştır. Çok ender rastlanan bu hastalığın sebebinin doymamış yağların sindiriminin gerçekleştirilememesi olduğu sanılmaktadır. Bunun sonucunda da beyindeki sinirlerin miyelin tabakası parçalanmaktadır. Daha sonraları ise körlük, felç ve konuşamama gibi aşamalar gerçekleşmekte ve hastalık ölüm ile sonuçlanmaktadır. Bunun üzerine aile, tıp konusunda hiçbir eğitimleri olmamasına rağmen, kendi imkânları dâhilinde araştırıp uyguladıkları yöntemler sayesinde çocuklarının hayatta kalması için gerçek ve zorlu bir mücadele vermişlerdir.

Durumu kabullenemeyen baba, kütüphanelerde araştırmalar yapmakta, bulduğu makalelerden hastalık ile ilgili bilgi edinmeye çalışmaktadır. Yaptığı bu çalışmalar neticesinde hastalığın beyindeki zararın kandaki tehlikeli yağ asitlerinden kaynaklandığını fark etmiştir. Elde ettikleri yağ ile Lorenzo’nun vücuduna yaptıkları masaj sayesinde hastalığın ilerlemesini durdurmuşlar ve doktorların iki yıl ömür biçtikleri evlatlarını, gösterdikleri fedakârlık ve gayret sayesinde yirmi yıl daha yaşatmayı başarmışlardır. Geliştirdikleri bu yeni formülden aynı hastalığı taşıyan diğer hastalarında istifade etmesini sağlamak için önemli çalışmalar yapmışlar, tıp profesörlerinin bulamadığı sonuçlara ulaşmışlardır. İlk başta aldıkları itirazlara rağmen, gösterdikleri azim sayesinde buldukları, pek çok farklı hastalığa da iyi gelen ve “Lorenzo’nun Yağı” olarak bilinen ilaç sonraları ilgi çekmiş ve tıp dünyasından da destek bulmuştur.

Global ve kapitalist dünyaya bir eleştiri niteliğini de içerisinde barındıran film, ayrıca tıp dünyasının değer yargılarını ve hastalıklara yaklaşım tarzını da sorgulamaktadır. Bilim adamları, doktorlar, araştırmacılar olayların sadece kendi açılarından görülen boyutları ile ilgilenmekte, kendilerini asla anne-babanın yerine koyamamaktadırlar. Bu duyarsızlık ve empati yoksunluğundan rahatsızlık duyan aile, kendi çabalarıyla evlatlarına yardımcı olmaya çalışmaktadırlar. Çocuklarına gösterdikleri sevginin, inancın, bağlılığın, şefkatin ve özverinin insan hayatında neleri aşabileceğini kanıtlamaktadırlar.

Lorenzo’nun Yağı, anne ve babanın gösterdikleri kararlılık, araştırma ve sorgulama eksenli fedakârlıktan ziyade tıp dünyasına yönelttiği ağır eleştiriler ile de dikkat çekmektedir. Tıp dünyasındaki pek çok eksikliğe dikkat çekmeye çalışan film, bilimsel gelişmelerin insan fedakârlıklarının yanında ne derece etkisiz kaldığını da başarılı bir şeklide ortaya koymaktadır. İnsani değerlerin, anne-babanın sergiledikleri tutumun, mücadele noktasında gösterilen azim ve kararlılığın güzel bir timsali olan bu dramatik filme 10 üzerinden 9,6 veriyoruz. 


Kaynak: